Konsolacja, Stypa - Lipno

Email
Opis

Konsolacja, potocznie nazywana stypą, ma w naszej kulturze bardzo długą tradycję. Zwyczaj przyjmowania na uroczysty poczęstunek uczestników pogrzebu ma na celu nie tylko uczczenie pamięci zmarłego wśród rodziny i bliskich, lecz również przyjęcie gości, którzy bardzo często przybywają z bardzo dalekich stron.

 

Organizacja stypy może być dość kłopotliwa dla bliskich pogrążonych w żałobie po zmarłym. Kiedyś konsolacja organizowana była w domu, gdzie najbliższa rodzina przygotowywała strawę, a następnie wspólnie wspominano zmarłego. Obecnie jednak mamy znacznie więcej możliwości, aby uniknąć konieczności żmudnych przygotowań uczty pogrzebowej, a jednocześnie w odpowiedni sposób uczcić pamięć osoby, która odeszła.

 

Dlaczego organizowana jest stypa?

 

Kameralne przyjęcia po uroczystościach pogrzebowych mają wymiar zarówno duchowy, jak i praktyczny. Z jednej strony stanowią rodzaj uroczystości ku czci zmarłego, z drugiej zaś stanowią dobrą okazję do przyjęcia i ugoszczenia krewnych, którzy na pogrzeb przybyli z dalekich stron.

 

Gdzie zorganizować stypę?

 

Organizacja stypy z pewnością nie jest łatwym zadaniem dla bliskich. W bardzo wielu sytuacjach rozsądnym i bardzo wygodnym rozwiązaniem jest urządzenie przyjęcia pogrzebowego w restauracji. Dzięki temu można uniknąć wielu zmartwień i krzątaniny. Jeśli jednak planujemy zaprosić gości do domu, warto rozważyć skorzystanie z usług cateringowych. Wsparciem w tym zakresie służy m.in. Dom Bankietowy Ambrozja, gdzie można zarówno wynająć salę na organizację konsolacji, jak i zamówić uroczysty poczęstunek dla gości.

 

Korzystając z usług firmy zewnętrznej, warto zwrócić uwagę nie tylko na jakość przygotowywanych posiłków czy realizowanych usług, lecz również mieć na uwadze uczucia i kondycję psychiczną żałobników, co w obliczu tragedii jaką jest śmierć bliskiego jest niezwykle ważne. Pamiętajmy, by korzystać z usług profesjonalistów, doświadczonych w obsłudze tego rodzaju uroczystości i reprezentujących wysoki poziom kultury.